OtoKonfor
Otomotiv
Otomobil sahiplerinin otomobil alımlarından sonra araçlarının yaşam döngüsü içerisinde ihtiyaç duyabileceği tüm hizmet gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuş dijital bir platformdur.
Bitiyor: 08.09.2023
Fonlama Kapanmıştır
Toplanan
8.050.361
Fonlama Hedefi
8.000.000
Yatırımcı Sayısı
707
100.63%
Kampanya Videosu
Kampanya Hakkında

GİRİŞİM ŞİRKETİ HAKKINDA

OtoKonfor Nedir?

Otomobil sahiplerinin otomobil alımlarından sonra araçlarının yaşam döngüsü içerisinde ihtiyaç duyabileceği tüm hizmet gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuş dijital bir platformdur. Platform üzerinden kurulmuş olan çözüm ortaklıkları, partnerlikler üzerinden kullanıcılara hızlı, kaliteli ve güvenli hizmet sunulmaktadır.

Yatırım Taahhütü

Girişimin yatırım turuna, Hedef Portföy Yönetim A.Ş. Startup Burada GSYF 4.000.000 TL yatırım taahhütü vermiştir.

Girişimin yatırım turuna, Tur Assist Yardım ve Servis Ltd. Şti. 1.250.000 TL yatırım taahhütü vermiştir.

Bedelsiz Pay Hediye Kampanyası

Kampanyaya 200.000 TL altında yatırım yapan her yatırımcıya yaptıkları toplam yatırım tutarının %10’u kadar ilave bedelsiz pay verilecektir. 

Kampanyaya 200.000 TL ve üzerinde yatırım yapan yatırımcılara yaptıkları toplam yatırım tutarının %20’si kadar ilave bedelsiz pay verilecektir. 

Bedelsiz paylar MKK nezdinde yapılacak pay dağıtımı esnasında yatırımcıların hesaplarına aktarılacaktır. Dağıtılacak bedelsiz paylar mevcut ortakların paylarından oransal olarak düşecektir. 

Kampanya Hakkında Önemli Bilgiler

Önemli Not: Bu Kampanya’da %20 fazla fonlama izni bulunmaktadır.

1 TL pay satış fiyatı baz alındığında her bir payın değeri 1 TL nominal değerli payların 190.000.000 TL şirket değeri üzerinden pay başına değeri ek fonlamanın gerçekleşip gerçekleşmemesine bağlı olarak 17,117117 TL ile 20 TL aralığında oluşacak ve 1 TL nominal fiyat ile satışa sunulan paylara karşılık verilecek pay adedi 0,050 TL ile 0,058 TL arasında olacaktır.

Kitle fonlaması kampanyasında satışa sunulacak payların Toplam nominal değeri 400.000 TL ile 556.800 TL arasında olup 8.000.000 adet pay ek fonlama ile birlikte 9.600.000 adet pay satışa sunulacaktır.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında OTOKONFOR OTO YÖNETİM VE DESTEK HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ adlı Girişim Şirketinin Birim Pay Satış Fiyatı 1 TL’dir.

Nama yazılı B ve D grubu paylar ihraç edilecektir.

B grubu paylar kampanyaya yatırım taahhüdü veren Hedef Portföy Yönetimi Anonim Şirketi Startup Burada Girişim Sermayesi Yatırım Fonu adına çıkarılacaktır..

D grubu paylar kitle fonlaması yatırımcıları adına çıkarılacaktır.

A, B ve C grubu pay sahipleri arasında Yatırım ve Pay Sahipleri Sözleşmesi imzalanmış olup paylara ait çeşitli hak ve imtiyazlar işbu Bilgi Formu’nun “5.1.3. Hak, yükümlülük ve kısıtlamalar hakkında bilgiler” bölümünde açıklanmıştır. Yatırım ve Pay Sahipleri Sözleşmesi kapsamında Şirket’e herhangi bir yükümlülük veya kısıtlama getirilmemiştir.

Kampanya’da D grubu paylara sahip olacak yatırımcıların paylarına dair herhangi bir imtiyaz veya kısıtlama yoktur.

 

OtoKonfor Hangi Problemleri Çözmek İçin Kurulmuştur?

Günümüzde araç alımlarından sonra ihtiyaç duymuş oldukları hizmetleri almaları gerek güvenli ve çeşitli yerlerin eksikliğinden gerekse de bu hizmetlere ulaşımın zorluğundan ötürü araç sahipleri sıkıntılar çekmektedir. Tüm bu hizmetlerin uygun koşul ve standartlarda, doğru fiyat ve yerden alınması için ciddi teknik bilgi ve uzun bir araştırma süresine ihtiyaç bulunmaktadır. Alınan hizmetlerin gerçekleşmesi için her seferinde aynı zaman ve çabanın harcanması gerekmektedir. Tüm bunlara ilave olarak tedarik noktalarına yönelik güven sorunları da bulunmaktadır.  OtoKonfor, kullanıcılar ile hizmet veren tedarikçileri bir araya getirmekte, üstün teknolojik altyapısı ve tecrübeli ekipleriyle sorunların üstesinden gelmektedir.

 

Var olan Çözümler Neden Yeterli Değil?

Mevcut satış sonrası hizmet sunan uygulamalarda hizmetlerin kullanıcılara hitap ettiği kapsama alanı çok azdır. Bir başka deyişle kullanıcıların ihtiyaç duyacağı aracın teknik, kozmetik, bakım, sigorta vb. farklı alanlardaki farklı tecrübeler gerektiren hizmetleri sunamamaktadırlar. Sonuç olarak kullanıcılar ancak birden fazla uygulama kullanarak hizmet ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. OtoKonfor tam da bu noktada ürün ve hizmet yelpazesinin genişliğiyle araç sahiplerinin ihtiyaçlarını tek uygulamada topluyor.

 

OtoKonfor bu problemleri hangi yöntemlerle çözmeyi planlıyor?

OtoKonfor doğru ekip planlaması sayesinde araç sahiplerinin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri uygun koşul ve standartlarda doğru tedarik noktalarından sunmaktadır. Tüm süreci kullanıcı ihtiyaçlarına göre dijitalleştirilmiş edilmiş olan OtoKonfor platformu aracılığıyla kullanıcılar online ortamda tek bir yerden tüm hizmet süreçlerini takip ederken süreç içerisinde teknik yardım gerektiren konularda kullanıcılara “uzmanlık desteği” sağlar. Ek olarak OtoKonfor çağrı merkezleri yardımıyla 7/24 müşterileriyle irtibat halindedir. Böylece yaşanacak herhangi bir durumda direkt yardım alma ve müdahele etme fırsatı sunar.

 

OtoKonfor’un Sağladığı Faydalar Nelerdir? 

OtoKonfor, tek uygulama ve potansiyel sunulabilecek tüm hizmetler vizyonu ile hareket ettiğinden müşterilerine temelde “one-stop-shop” -tek noktadan ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerin sağlanması- hizmeti vermektedir.  Ayrıca hizmet sağlayıcıları ile kurmuş olduğu kurumsal işbirlikleri ve güçlü partnerlikler sayesinde kullanıcılara birçok seçenek sunarken kullanıcıların bazı ek hizmetlerden ücretsiz yararlanmasını da sağlar. 

OtoKonfor’u Rakiplerinden Ayrıştıran Özellikleri Nelerdir? 

Pazarda OtoKonfor kadar geniş yelpazeli hizmet sunan bir rakip olmasa da, 5 – 6 hizmeti bir arada sunan ve süreci dijitalleştirmeyen küçük rakipler var. RS Otomotiv grubunun satış sonrası hizmetler know-how ve servis ağı sayesinde daha hızlı çözümler sunabilir. Süreçleri baştan sonra dijital olarak sunmaktadır. Doğru bilgi ve fiyatı sunup, hizmet alınırken ek ücret ödenmesine gerek kalmaz. RS Otomotiv grubunun geniş sigorta, filo ve bireysel müşteri datasının pazarlama tarafında kullanılabilecek. 

OtoKonfor Ürün ve Entegrasyon Özellikleri

Hizmet Çeşitliliği: 35+ hizmet ile araç sahiplerinin ihtiyacı olacak birçok hizmeti tek bir uygulamada toplar.

Ücretsiz Hizmetler: Araç sahiplerinin ihtiyaçlarını hatırlatma ve araçların takip edilmesi gereken konularda hatırlatmalar göndermesiyle takip kolaylığı sağlar. Ücretsiz hizmetler sayesinde üye kazanımını kolaylaştırır.

Kullandıkça Öde Hizmetler: Araç yaşam döngüsünde ihtiyaç olacak bakım, yıkama, oto kuaför, ekspertiz, çekici, lastik gibi birçok hizmetin sunulmasını sağlar. İhtiyaç anında ödeme yapılarak kullanılabilecek hizmetlerdir.

Aylık Hizmetler: kişisel asistan hizmeti sayesinde araç hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri, arıza veya kaza durumlarında yapılacaklar ve bilgi konusunda yönlendirmelerin yapılmasını sağlar.

- Çağrı merkezi üzerinden ihtiyaç duyulan hizmeti pratik bir şekilde kullanmayı sağlar. 

- Ayrıca bazı abonelik paketleri sayesinde toplu hizmet hakları ve avantajlı üyelikler satışı olabilecek.

Gelecek Yıllar için Planlanan Hizmetler

Kullandıkça öde kategorisinde yer alacak olan yerinde yıkama, vale hizmeti, lastik değişim, lastik saklama hizmetlerinin açılması planlanmaktadır. Ücretsiz hizmetlerde otopark durumu, akaryakıt avantajları, aracını bul gibi hizmetlerin açılması planlanıyor. Aylık hizmetler kategorisinde ise toplu hizmet paketleri satılması planlıyor.

İlerleme Raporu:

Başlangıç: RS Otomotiv grubunun geniş network ağı sayesinde ve sigorta şirketlerinin talepleri üzerine araç yıkama ve kişisel asistan hizmetini çağrı merkezi aracılığıyla sağlayarak başlanmıştır. Hizmet verilmeye başlandığında saha personeli tarafından provider network ağı da genişletilme çalışmaları hızlandırıldı.

Mobil uygulama Geçişi: Müşteri sayısının artması ve daha iyi hizmet verebilmek için dijitalleşmeye yönelmiştir. Çağrı merkezindeki iş yükü artması ve maliyetin önüne geçerek daha verimli bir süreç oluşturmak için OtoKonfor mobil ve web uygulaması geliştirildi.

Hizmetlerin Çeşitliliğinin Artırılması: OtoKonfor Web sitesi ve mobil uygulama ile araç sahiplerinin ihtiyaç duydukları tüm hizmetlere tek dijital platformdan erişmeleri sağlandı. 

Neden Kitle Fonlaması?

  • Yazılım ihtiyaçlarının hızlandırılması

  • Hizmet sağlayıcı anlaşma ekibinin büyütülmesi

  • Pazarlama ve reklam çalışmalarının artırılması

  • Potansiyel stratejik ortaklar veya işbirlikleri bulmak

  • Müşteri tabanını genişletmek ve marka farkındalığını artırmak için Kitle Fonlamasının etkili bir pazarlama aracı olması

Pay Satış Ekranı
Şirket Değerlemesi
190.000.000
Fonlama Hedefi
8.000.000
Mevcut Yatırımcı Sayısı
707
Alınan Yatırım
8.050.361
Ortalama Yatırım
11.387
En Yüksek Yatırım
1.250.000
Nitelikli Yatırımcı
170
Nitelikli Yatırımcı Oranı
%24.045261669024047
Pay Arz Oranı
%4.21
Fonlama Başlangıç Tarihi
07.08.2023
Fonlama Bitiş Tarihi
08.09.2023
Finansal Tablolar
Eklenmiş herhangi bir bilanço bulunmamaktadır
Ürün ve Servisler
Kampanya ya ait, bu alanda herhangi bir içerik bulunmamaktadır.
Pazar/Rekabet/Hedef Kitle
Kampanya ya ait, bu alanda herhangi bir içerik bulunmamaktadır.
S.S.S
Kampanya ya ait herhangi bir soru bulunmamaktadır.
Güncellemeler
Proje güncellemesi bulunmamaktadır. Güncellemeler bu sayfada duyurulacaktır.
Yorumlar
Girilen herhangi bir soru bulunamadı.
Şirket Bilgileri
Şirket Bilgileri
Şirket Unvanı
OTOKONFOR OTO YÖNETİM VE DESTEK HİZMETLERİ A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı/Yetkili
Ünal Ünaldı
Şirket Çalışan Sayısı
11-50
Şirket Adresi
İstanbul
Ortaklık Yapısı
Ortaklık Yapısı
Ünal
%90.24
Yönetim Kurulu Başkanı
Timur
%5.76
Kurucu Ortak
Taskhub Startup Geliştirme Hizmetleri Danışmanlık Anonim Şirketi
%4
Ekip
Ekip
Seher Saygılı
Yazılım Destek Elemanı
Onur Bulut
Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı
Burak Ayırıcı
Tedarik Birim Yöneticisi
Elif Evsen
İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi
Özgün Yalın
Marka Başkanı
E-postanızı bırakın, yeni fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!