Yatırımcı Destek Merkezi
Startup Burada nedir?

Startup Burada Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisansa sahip Paya Dayalı Kitle Fonlaması Platformudur.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması nedir?

Paya dayalı kitle fonlaması, bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu, elektronik ortamda hizmet veren platform aracılığıyla çok sayıda yatırımcıdan toplamasını ve karşılığında ortaklık hakkı veren paylara sahip olunmasını ifade eder.

Şirketinizin yetkisi var mı?

Değerli Üyemiz,

 

Platformumuz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiştir.

 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu’nca Paya Dayalı Kitle Fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere 25 Kasım 2021 tarihinde listeye alınmıştır. Karara SPK tarafından listeye alınan platformları görmek için burayı tıklayınız.

Nasıl yatırım yaparım?
  • Kayıt ol butonuna tıklayarak ekrandaki gerekli bilgiler girilir
  • E-posta adresi doğrulanır
  • Telefon numarası doğrulanır.
  • Bireysel üyelik/Kurumsal Üyelik ekranındaki bilgiler doğrulanarak girilerek e-devlet doğrulaması gerçekleştirilir.
  • ‘Yatırım Yap’ butonuna tıklayarak istediğiniz yatırım tutarını girebilir ve yatırımınızı kredi kartı, EFT veya Havale yöntemiyle yapabilirsiniz.
Kampanyaya yaptığım yatırımdan herhangi bir ücret/kesinti oluyor mu?

Yatırmak istediğin tutar direkt olarak Takasbank’a aktarılır. Startup Burada yatırdığın tutardan herhangi bir komisyon veya ücret almaz. Ancak EFT / Havale yoluyla yaptığın ödemelerde banka veya ödeme kuruluşları kesinti yapabilir. Kredi kartı ödemelerinizde ise Takasbank anlaşmalı ödeme kuruluşu Paratika işlem komisyonu almaktadır.

Yatırım yaparken alt/üst limit var mı?

Yatırım için alt limiti yoktur. 1 TL ile bile dilediğiniz girişime ortak olabilirsiniz. Üst limit nitelikli yatırımcı olmayan gerçek kişiler için bir takvim yılı içinde paya dayalı kitle fonlaması yoluyla azami 150.000 (2023 yılı için) Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 

Ancak bu sınır 600.000 (2023 yılı için) Türk Lirasını aşmamak kaydıyla, yatırımcının platforma beyan ettiği yıllık net gelirinin %10’u olarak uygulanabilir. 

Nitelikli yatırımcıların yatırım limiti yoktur. Nitelikli yatırımcı olmak isteyen yatırımcılarımız Banka veya Aracı Kurumları ile iletişime geçerek Nitelikli Yatırımcı olabilirler.

Kampanya hedeflenen fon tutarına ulaştığı takdirde süreç nasıl ilerliyor?

Girişim şirketi adına Takasbank nezdinde açılan hesapta bloke edilen fon, girişim şirketinin Takasbank nezdinde açılan bloke hesabına aktarılır ve ilgili girişim şirketi tarafından kampanya süresinin sona ermesini takip eden otuz iş günü içinde toplanan fon tutarı kadar sermaye artırımı yapılır.

Sermaye artırım işlemlerinin tamamlanmasını müteakip platform, her bir yatırımcının sağladığı fon tutarını ve bunun karşılığında çıkarılacak payların toplam nominal değerinin bilgisini MKK’ya derhal iletir. 

Girişim şirketi ve platform, tüm paylarının MKK nezdinde kayden oluşturulmasına ve hak sahiplerinin hesaplarına aktarılmasına yönelik işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar.

Sermaye artırımına ve tüm payların MKK nezdinde kayden oluşturularak hak sahiplerinin hesaplarına aktarılmasına ve bunu takiben Takasbank nezdinde girişim şirketi adına bloke edilen fonun girişim şirketine tevdi edilmesine yönelik işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte kampanya süreci sona erer.

Paylarımı nerede görüntüleyebilirim?

Yatırımınız kabul edildiğinde paylarınızı ‘Yatırımlarım’ ekranında görüntüleyebilirsiniz.

Fonlama kapanışı sonrasında payların MKK’da kaydileştirme süreci 1-2 ay arasında sürmektedir. Bu süreç sonrasında paylarınızı MKK’nın E-Yatırımcı uygulamasında da görüntüleyebilirsiniz.

Ödeme yapmak istiyorum. Oluşturduğum yatırım taleplerimi nerede görüntüleyebilirim?

Yatırım taleplerinizi ‘Yatırımlarım’ ekranında bulunan ‘Bekleyen İşlerim’ kısmında görüntüleyebilirsiniz. İncele butonuna tıklayarak ödeme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Kampanya hedeflenen fon tutarına ulaşamadığı takdirde süreç nasıl ilerliyor?

Hedeflenen fon tutarının kampanya süresinin bitiş tarihi veya kampanya süresiyle birlikte cayma hakkı sürelerinin tüm yatırımcılar bakımından sona erdiği tarih itibarıyla toplanamamış olması durumunda Takasbank nezdinde bloke edilen tutarlar, bu bildirimi takip eden işgünü içinde Takasbank tarafından yatırımcılara iade edilir ve bu suretle kampanya süreci sona erer. 

İade edilen tutardan herhangi bir kesinti yapılıyor mu?

İade edilen tutardan Startup Burada tarafından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. 

Ancak EFT / Havale yoluyla yaptığın ödemelerde banka veya ödeme kuruluşları kesinti yapabilir. Kredi kartı ödemelerinizde ise Takasbank anlaşmalı ödeme kuruluşu Paratika işlem komisyonu almaktadır. İade sağlandığında, bu komisyon kadar kesinti yapılmaktadır.

Paylarımı nasıl/ne zaman satabilirim?

Kitle fonlamasının diğer yatırım çeşitlerinden farkı; bu yatırımın likit olmamasıdır. Dolayısıyla istendiğine çekilemiyor ancak alıcı ve satıcı olmak isteyen kişiler Platform’umuza bildirmek suretiyle Platform’umuz aracılığıyla ellerindeki payları alım satıma konu edebilecektir. Ayrıca gelecekte halka arz veya stratejik ortağa satış vb. yöntemler ile satıldığında yatırımcılar ciddi bir getiri elde edebiliyor.

Yaptığım yatırımın kabul edildiğini/reddedildiğini nasıl anlarım?

Yatırımınız kabul edildiğinde/reddedildiğinde e-posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca ‘Yatırımlarım’ ekranında kabul edilen ve reddedilen yatırımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Yatırım talebim reddedildi. Nedeni ne olabilir?

Transfer açıklamasının yanlış girilmesi, yatırım tutarının talepten farklı girilmesi ya da talep sahibi dışında başka bir hesaptan EFT yapılması bu duruma sebep olmuş olabilir.

Yatırım yaptığımız şirketlerin borcundan sorumlu olacak mıyız?

Şirketin özel hukuk borçlarından dolayı kitle fonlaması yatırımcılarının  herhangi bir sorumluluğu yoktur.

E-postanızı bırakın, yeni fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!