Girişimci Destek Merkezi
Startup Burada nedir?

Startup Burada Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisansa sahip Paya Dayalı Kitle Fonlaması Platformudur.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması nedir?

Paya dayalı kitle fonlaması, bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu, elektronik ortamda hizmet veren platform aracılığıyla çok sayıda yatırımcıdan toplamasını ve karşılığında ortaklık hakkı veren paylara sahip olunmasını ifade eder.

Startup Burada’ya nasıl üye olurum?

Web sitemiz üzerinden Kayıt Ol butonunu kullanarak kolayca üye olabilirsin.

Kampanyaların fonlama hedeflerinde alt/ üst limit var mıdır?

Sermaye Piyasası Kurulunca 2023 yılı için belirlenen üst limit 45.000.000 TL’dir. Alt limit Startup Burada’nın kararı doğrultusunda 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Girişimci kimdir?

Projesine kaynak arayan Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerdir.

Girişim şirketi nedir?

Türkiye’de kurulmuş veya kurulacak olan, gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı bulunan anonim ortaklıklardır.

Kampanya nedir?

Bir girişim şirketinin veya girişimcinin sahip olduğu projenin ihtiyaç duyduğu fonu sağlamak amacıyla gerçekleştirilen fon toplama talebinin platformlar üzerinden kamuya duyurulmasıdır.

Kampanya sayfası nedir?

Bir girişim şirketine veya projeye ilişkin olarak platform nezdinde oluşturulan ve yalnızca üyelerin erişimine açık tutulan internet sayfasıdır. Platform internet sayfamızda “Yatırım Yap”  kullanarak kampanya sayfalarına ulaşabilirsin

Projem için nasıl fonlama kampanyası başlatabilirim?

Platformumuz üzerinden “KAMPANYA BAŞVURUSU YAP” butonuna tıklayarak

Fonlama kampanyası başvurum kimler tarafından değerlendiriliyor?

Başvurun Startup Burada Yatırım Komitesi tarafından değerlendirilecek olup onaylandığı takdirde fonlama kampanyası başlatılacaktır.

Proje değerlendirme kriterleri nelerdir?

Değerlendirme politikamıza buradan ulaşabilirsin.

Projelerin detaylarını nasıl inceleyebilirim?

“Projeleri İncele” sayfasında seçtiğin projenin kampanya sayfasından tüm detaylara ulaşabilirsin.

Projelere nasıl yatırım yapabilirim?

“Projeleri İncele” sayfasında seçtiğin projenin kampanya sayfasında bulunan “Yatırım Yap” butonundan açılacak sayfada yatırım yapacağın tutarı belirleyerek yatırımını gerçekleştirebilirsin.Yatırım tutarını kredi kartını kullanarak gerçekleştirebileceğin gibi EFT veya Havale yöntemiyle de yapabilirsin.Yatırım tutarları doğrudan Emanet Yetkilisi olan TakasBank‘a bloke edilir ve fonlama sonrası yapılması hukuki ve finansal hususlar gerçekleşene kadar girişimciye veya girişim şirketine aktarılmaz.

Projenin fonlama süresi ne kadardır?

Kampanya süresi, yatırım komitesi tarafından onaylanmış bilgi formunun kampanya sayfasında yayımlandığı tarihte başlar ve bu süre altmış günü geçemez.

Proje içeriği kampanya yayınlandıktan sonra değiştirebilir mi?

Kampanya süresi içinde, yatırımcıların yatırım kararını etkileyebilecek değişikliklerin veya yeni hususların ortaya çıkması halinde, bu durum bilgi formunun değiştirilmesi ya da yeni eklenmesi öngörülen hususları içeren kısımları ile birlikte girişim şirketi veya girişimci tarafından derhal platforma bildirilir.

Bilgi formunun değiştirilmesi ya da yeni eklenmesi öngörülen hususları içeren kısımları bildirim tarihinden itibaren iki iş günü içinde yatırım komitesi tarafından onaylanır ve kampanya sayfasında derhal yayımlanır.

Proje içeriği değiştirildiği zaman, yatırım tutarımı geri alabilir miyim?

Bilgi formunda yapılan ek ve değişikliklerin yatırım komitesi tarafından onaylanarak yayımlandığı tarihten önce ödeme emrini veren yatırımcılar açısından 48 saatlik cayma süresi yeniden başlar ve bu süreç içerisinde yatırımcı dilerse cayma hakkını kullanarak yatırım tutarının iadesini isteyebilir.

Yatırım yaptığım tutarı iptal edebilir miyim?

Yatırımcılar tarafından fon sağlamaya ilişkin ödeme emrinin verildiği andan itibaren 48 saat içerisinde cayma hakkına yönelik bildirimin platforma iletilmesi suretiyle hiçbir sebep gösterilmeksizin cayma hakkının kullanılması mümkündür. Cayma hakkının kullanılmasını izleyen iş günü içerisinde Takasbank tarafından fon tutarının iadesi için gerekli işlemler yerine getirilir.

Ek fonlama nedir?

Bilgi formunda açıklanmak ve ihraç sınırını geçmemek kaydıyla talep edilen fon miktarının azami % 20’sine kadar ek fon toplanabilir. Hedeflenen fon tutarına ek olarak toplanacak bu fon karşılığında ek sermaye artırımı ve pay ihracı gerçekleştirilir.

Projelerin fonlama hedeflerinde üst limit var mıdır?

Toplanabilecek fon tutarı ek fon da dahil olacak şekilde Sermaye Piyasası Kurulunca izahname hazırlama yükümlülüğünden muafiyet tanınan ve her yıl Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni aracılığıyla ilan edilen ihraç sınırını geçemez. 2023 için bu sınır 45.000.000 TL’dir.

E-postanızı bırakın, yeni fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!